İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP, Özel Okul Öğretmenlerine Ödenecek Ücretlerin Resmi Okullarla eşitlensin Kanun Teklifi Verdi

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, özel okul öğretmenleri ile devlet okullarındaki öğretmenlerin maaşları arasındaki farkın ortadan kaldırılarak özel okul öğretmenlerine ve yöneticilerine ödenecek ücretlerin resmi okullarla aynı seviyeye getirilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanvekili, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’nin dört bir yanından TBMM önünde seslerini duyurmaya gelen özel okul öğretmenlerinin haklarının teslimi için TBMM’ye “eşit işe eşit ücret” talebiyle kanun teklifi verdi.

Karaca, teklifin gerekçesinde şunları ifade etti:

EĞİTİMDEKİ ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 15.58’İ ÖZEL OKULLARDA ÇALIŞIYOR”

Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim İstatistikleri – Örgün Eğitim 2022-2023 raporuna göre, ülkemizde 60 bin 734 resmi okulda 974 bin bin 488 öğretmen, 14 bin 281 özel okulda 179 bin 895 öğretmen çalışıyor. Toplamda ise ülkemizde 1 milyon 154 bin 383 öğretmen çalışıyor. Yani eğitim-öğretim faaliyetlerine katılan öğretmenlerin yüzde 15.58’i özel okullarda çalışıyor. Özlük hakları ve ücretlere bakıldığında; özel okullarda çalışan öğretmenler, resmi okullarda çalışan öğretmenlere kıyasla karşılaştıkları zorluklar, güvencesiz şekilde çalışma ortamı gibi başlıklarda pek çok orantısızlıkla baş başa bırakılıyor. Kamuoyuna yansıyan örneklere göre, özel okullarda görev yapan öğretmenler, resmi okullarda çalışan meslektaşlarına göre oldukça düşük ücretlere mecbur bırakılıyor.

Özel okul öğretmenleri asgari ücret düzeyinde olan maaşlarının devlet okullarındaki meslektaşlarıyla eşitlenmesini talebiyle; Türkiye çapında kamusal alanda farklı zamanlarda defalarca yaşadıkları hak gasplarına dikkat çeken eylem ve açıklamalar gerçekleştiriyor. İlgili sendikalar; taban maaş başta olmak üzere düzenlemelerin zaruriyetine dikkat çekerken; özel okul öğretmenlerinin yaşadıkları sorunları ‘insanlık dışı çalışma saatleri ve bu saatlerin ödenmeyen ek ders ücretleri; ara tatil, yarı yıl tatili ve resmi tatillerde zorla ve baskıyla çalışma ve bunların ücretlerinin ödenmemesi; eksik yatan sigorta primleri ve bunun sonucunda sakat doğacak bir emeklilik yaşamı; açıkça işlenen bir suç olarak elden yatan maaşlar ve işsizlik kaygısı’ olarak dile getiriyor.

Meslek grubunda özel okul öğretmeni, devlet okulu öğretmeni gibi bir kıyasın yapılması dahi izahtan varesteyken, 5580 Sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu’nun 9’uncu maddesinin 2’nci fıkrası, 6528 Sayılı Kanun’un 14’üncü maddesi ile 2014 yılında yürürlükten kaldırılarak, özel okullarda yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmeti yürüten öğretmenlerin, dengi resmi okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret alamayacağı düzenlemesi yürürlükten kaldırılmış durumda… Özel okul öğretmenlerinin aleyhine sonuçlar doğuran, meslektaşları arasında eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlal edildiği bu düzenleme, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın sonuç raporuna da yansımış ve ilgili yasal düzenlemenin kaldırılmış olmasının, özel okullarda çalışan öğretmenler için, özel okul sayısının da artmasına bağlı olarak bu kurumlarda ücret seviyesinin düşmesine ve ciddi uyuşmazlıkların doğmasına neden olduğu resmi kayıtlara girmiştir. Diğer bir anlatımla; kamu tarafından yapılan bir düzenlemenin ciddi uyuşmazlıkların doğmasına neden olduğunu yine kamu tespit etmiş ve kayıt altına almıştır.”

Gülizar Biçer Karaca’nın kanun teklifi şöyle:

8.2. 2007 tarihli ve 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 9. maddesinin mülga 2. fıkrası aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir:

“Özel eğitim öğretim kurumlarında yöneticilik ve eğitim öğretim hizmeti yapanlara kademelerine göre, dengi olan resmi okullarda ödenen aylık ve sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarından az ücret ödenemez”

(Haber Merkez)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir