İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DEM Parti Eş Başkanları “Onların Ne Siyasi Ne De Yargı Darbeleri Başarıya Ulaşamayacaktır”

Van Büyükşehir Belediyesine seçilen Abdullah Zeydan’ın adaylığının il seçim kurulu tarafından iptal edilmesi ve mazbatasının AKP’nin adayına verilmesinin ardından kentte başlayan protestolar sürerken DEM Parti MYK toplantısını Van’da gerçekleştirdi ve ardından DEM Partililer Cumhuriyet Caddesi’ndeki protesto yürüyüşe katıldı. 

Van’daki protesto yürüyüşüne katılan DEM Parti Eş Genel Başkanları; “Onların ne siyasi ne de yargı darbeleri başarıya ulaşamayacaktır” açıklamasında bulundu. 

Yürüyüşte, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğullları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra CHP milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal,  TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, aralarında Leyla Zana, Cengiz Çandar ve Sırrı Sakık gibi isimlerin olduğu birçok yeni ve eski siyasetçi, Emeğin Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ile çok sayıda Vanlı yer aldı. 

Yürüyüş sırasında DEM Parti Eş Genel Başkanları Tuncer Bakırhan ile Tülay Hatimoğulları açıklama yaptı.

Tuncer Bakırhan, şunları söyledi:

“Söz verdiğiniz gibi 14’te 14 yaparak faşizme, zulme, baskıya karşı çok büyük bir cevap verdiniz. Van, Kürtlerin, Kürdistan’ın kalbidir. Van ortaya koymuş olduğu onurlu duruşuyla birlikte Kürtlerin, demokrasinin, özgürlük taleplerinin; baskıyla, zulümle, kayyum düzeniyle ortadan kaldırılamayacağının cevabını dün Nevruz’da, seçimde, bugün de bu alanda vermiştir. Emin olun nerede, ne zaman Van’ın adını duyarsak onurlanıyoruz. İki dönem irademize kayyum atayanlar şimdi yeniden bir kumpasla, siyasi darbeyle, bir yargı darbesiyle birlikte tekrar Van halkının iradesini gasbetmeye çalışıyor. Sizler bugün buradaki bütün baskılara rağmen onurluca burada bir arada durduğunuz müddetçe ne onların siyasi darbeleri, ne de yargı darbeleri başarıya ulaşamayacaktır. Sizlere söz veriyoruz, 14’te 14 yapan belediyemizi koruyacağız. Van halkının iradesini hiç kimse gasbedemez. Ankara’da yapılan o hesaplar, Van Kalesi’ne çarparak paramparça olmaya mahkumdur. Zannediyorlar ki bu haksızlığı da sineye çekeceğiz. Bu hukuksuz, haksız, Kürt halkının iradesini yok sayan bu anlayışı sineye çekmeyeceğiz. İtiraz edeceğiz.”

(Haber Merkezi)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir