İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İmamaoğlu: Kirli Hortumu Kestik, Birçok Şeyi Sıfır Noktasından Aldık

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Daha Adil Bir İstanbul İçin Tam Yol İleri’ başlıklı sunumda konuştu. İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Hem güçlü bir ülke hem mutlu bir şehir olabilmek ancak adaletle mümkündür. Çünkü adaletsizlik birlik ve beraberlik duygusunu ortadan kaldırır. Bugün bulunduğumuz mekanda da mekansal adaleti sizlerle yaşıyorum. Mekansal adaletten kastım; burası İstanbul Planlama Ajansı. Yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor.

‘MEKANSAL ADALET’

Bu alan daha öncesinde başkanlık konutu alanı olarak kullanılıyordu. Bizden önceki dönem sadece farklı ilçelerin belediye başkanları davet edilerek 12 ilçe belediye başkanı için de konutlar yapıldı. Bu konutları da herkes kendi zevkine göre yaptı. Burası Bakırköy sınırlarında olmasına rağmen belediye başkanı Cumhuriyet Halk Partili olduğu için ona gel burada lojman var dememişler, Ümraniye’den Arnavutköy’e Esenler’den başka ilçelere varıncaya kadar tek şartı var AKP’li belediye başkanı olmak. Ben belediye başkanı seçildiğimde bunu görünce çok üzüldüm, şaşırdım.

Ben hayatta böyle bir şeyi yapamam. Bu yönetmelik olarak bir kitapta yazıyor olsa yine yapamam. Biz İstanbul Planlama Ajansı’nı buraya taşıdık. Kentin her paydaşıyla konuşabildiğimiz bir saha elde ettik.”

“KİRLİ HORTUMU KESTİK”

“Adaletsizlik olursa birlik ve beraberlik duygusunun ortadan kalkacağını, toplumları, kurumları içten içe çürüteceğini ifade etmek isterim. Ne yazık ki İstanbul bizden önce böyle bir süreç yaşadı. Sosyal adaletsizlik çok ağır boyutlara ulaştığı halde bu şehri adil hale getirmek çeyrek asırdır bu şehri yönetenlerin umurunda olmadı. Bu adaletsizliği istismar edip oya çevirmenin yollarına odaklandılar. Sosyal yardımları partizanlığın bir aracı olarak hatta bir oy hesabının gelişi veya gidişiyle ilgili bir kampanya sürecine evirdiler. Milyonlarca İstanbullu yoklukla ve yoksullukla mücadele ederken bir avuç insanın zenginleşme sürecine dönük bir israf düzeni kurdular. Tabi biz bu süreci tersine çevirmek için göreve talip olmuştuk. Hatırlayın, 2019 öncesi bu bozuk düzeni korumak için İstanbulluları korkutup tehdit etmeye bile kalkıştılar. ‘İmamoğlu gelirse sosyal yardımlar kesilir’ dediler. Biz bir tek şeyi kestik onu söyleyeyim; halkın bütçesinden bir avuç insana veya kendilerine yakın bir takım kurum kuruluşlara, vakıflara, derneklere para aktaran o kirli hortumu kestik. Bundan sıfır taviz verdik ve partizanlıktan tamamen arındırılmış, vatandaşa saygılı, toplumsal dayanışmayı öne çıkaran, gerçekten örnek halkçı bir sistemi kurduk. İsrafı bitirdik, hizmeti getirdik. Sonuç bu. Sonuç İstanbul tarihinde görülmemiş ölçüde arttırdığımız sosyal destek ve yardımlar oldu. Sonuç, sosyal adaleti sağlamak amacıyla vatandaşa ilk kez sunulan pek çok yeni hizmet oldu. Halk sütten, anne karta…

MURAT KURUM’A ‘SIFIR NOKTASI’ YANITI

O kadar sıfırla teslim aldık ki, geçen demiş ya müstakbel rakibim; sevgili aday arkadaşımız hani ‘sıfır noktasından aldılar ve bitirdiler’ diye. Doğru birçok şeyi sıfır noktasından aldık. Kreşler sıfırdı 100’e ulaştı, öğrenci yurtları… 5200 öğrenci şu an misafirimiz. Kent lokantalarından yeni doğan destek paketine, üniversite öğrencilerimize burstan ders atölyelerine… Bütün bunlar eşi benzeri görülmemiş çok önemli ve gerçekten çok değerli çözümler. Ama bizim sosyal adalet vizyonumuzun yalnızca bir yönünü gösteriyorlar. 180 bin kişinin özel sektörde iş bulmasına aracılık eden bölgesel istihdam ofislerimize, çiftçilere, üreticilere, balıkçılara İBB tarihinde ilk kez vermeye başladığımız desteklere, mahalle bakkallarına ve onları da destekleyen yardım alan vatandaşlarımızın da hızlıca bağ kurabileceği ‘Halk Bakkal’ projesi gibi… Özellikle işlerimize bakarsanız sosyal adalet vizyonumuzun yönünü de buradan görebilirsiniz. Biz yoksulluğun sürdürülüp siyaseten istismar edilmesini değil sonlandırılmasını hedefleyen bir anlayışla çalıştık. İnsanlarımız belediyeden aldığı yardım ve destekle değil çalışarak, üreterek kazandığı parayla rahatça yaşayabilsin diye yenilikçi çözümler geliştirdik.”

(Haber Merkezi)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir